


Hormonet ghrelin produceras av magen och ger via signalering i hjärnan ökad hungerskänsla. Den nya upptäckten, att ghrelin också spelar en viktig roll för alkoholberoende, betonar vikten av ghrelinsignalering i hjärnans belöningssystem.
— Ghrelinets effekter i hjärnan är troligen viktigt för flera olika beroendetillstånd, som droger, alkohol och till och med mat, säger professor Suzanne Dickson, en ledande expert inom aptitreglering.
Fyndet är ett resultat av ett samarbete mellan de forskargrupper som leds av professor Suzanne Dickson och professor Jörgen Engel, där även forskarna Elisabet Jerlhag och Emil Egecioglu ingår.
Forskarna har visat att möss som får ghrelin ökar sin alkoholkonsumtion och att alkoholens beroendeframkallande effekter minskar om hormonet blockeras. Delar av försöken har utförts i särskilda burar, där mössen lär sig att de får alkohol i en del av buren men inte i den andra. När ghrelinets effekt hämmas, till exempel genom blockering av hormonets receptorer, uppvisar mössen inte längre intresse för den alkoholassocierade miljön. Det innebär att alkohol inte längre ger sin beroendeframkallande effekt, vilket även innefattar belöningssökande beteende.
— Om vi kan utveckla läkemedel som blockerar ghrelinets receptorer skulle vi kunna få en ny effektiv behandling mot alkoholberoende, men det dröjer sannolikt flera år innan en sådan farmakologisk behandling når patienten, säger professor emeritus Jörgen Engel som leder internationellt erkänd forskning om alkoholberoende vid Sahlgrenska akademin.
Forskargruppen har ansökt om patent för sin upptäckt.
Text: Elin Lindström Claessen, Sahlgrenska akademin
