Medicine doktor Malin Sundquist har i sina studier visat att salmonellabakterierna slår ut de dendritiska cellerna när de kommer in i kroppen.
— Detta kan vara ett sätt för bakterien att komma undan immunförsvaret, säger Malin Sundquist.
Genom att infektera en speciell typ av genförändrade möss kunde Malin Sundquist identifiera varför de dendritiska cellerna slogs ut.
— Det visade sig att salmonellabakterien dödade de dendritiska cellerna med hjälp av så kallade pro-inflammatoriska cytokiner, säger Malin Sundquist.
Pro-inflammatoriska cytokiner produceras normalt vid infektion och medverkar till att aktivera immunsystemet. De nya rönen visar att de pro-inflammatoriska cytokinerna hjälper de dendritiska cellerna att aktivera immunförsvaret. Men när cytokinerna produceras i för stor mängd får de motsatt effekt och istället dödas de dendritiska cellerna.
— Det är möjligt att salmonellabakterien manipulerar immunsystemet att producera för mycket pro-inflammatoriska cytokiner för att på så sätt slippa undan de dendritiska cellerna och därmed immunförsvaret, säger Malin Sundquist.
Hon påpekar också att forskningen ännu återstår att visa om människors dendritiska celler dödas på samma sätt.
— Men om det är så skulle det kunna vara en del av förklaringen till de allvarliga och långdragna infektioner som salmonella ger upphov till vid tyfoidfeber.
Text: Ulrika Lundin, Göteborgs universitet
Salmonella sprids via livsmedel eller vatten som förorenats med avföring. Få personer smittas av salmonella i Sverige, de flesta som insjuknar har fått sjukdomen utomlands. Ungefär 20 svenskar drabbas årligen av tyfoidfeber.
Globalt är dock tyfoidfeber ett stort problem med cirka 20 miljoner drabbade och minst 200 000 dödsfall årligen. Det finns vaccin mot tyfoidfeber som rekommenderas vid längre resor till vissa länder.